Dergi Hakkında

Hakkında

Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi (TDTÖ) dergisi (ISSN: 2822-4981); Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi alanında yapılan bilimsel çalışmaların bilim dünyasına tanıtılmasına katkı sağlayan açık erişimli, haziran ve aralık ayları olmak üzere yılda 2 kez yayımlanan, uluslararası ve hakemli bilimsel bir dergidir. Dergi 2022 yılında yayın hayatına başlamıştır. Dergi’nin yayın dili Türkçedir. Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi (TDTÖ) dergisi; Türk Dünyası, Türk Kültürü, Türk Dili, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi alanında yazılan ve bu alanlara katkı sağlayacak bilimsel çalışmaları yayımlamaktadır. Dergi’ye gönderilecek yazıların daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması veya yayımlanmak üzere herhangi bir yere gönderilmemiş olması gerekmektedir. Dergi’ye gönderilen yazılar editör ver hakem süreçlerini başarılı bir şekilde tamamladıklarında yayımlanmaktadır. Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi dergisi yazarların ve hakemlerin yayın sürecinde birbirlerini bilmedikleri “Çift Taraflı Kör Hakemlik Modeli”ni benimsemektedir. Ayrıca Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi dergisi yazarlardan hiçbir koşulda ücret talep etmemektedir.

 

Amaç Kapsam
Türk dili, dünya dili olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Akademisyenler; Türk Dili, Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimini konu alan çalışmalarıyla bu ilerlemeye katkı sağlamaktadır. Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi (TDTÖ) dergisinin temel amacı, Türk Dünyası ve Yabancılara Türkçe Öğretimi alanlarındaki bilimsel çalışma sayısını daha da artırmak ve akademinin bu alanlarda daha geniş bir bilgi yelpazesine ulaşmasına katkı sağlamaktır. Ayrıca bu alanlarda yeni yöntem ve tekniklerin ortaya konulduğu bilimsel çalışmalarla bu alanda çalışan ve çalışacak olanlara önemli bir referans kaynağı olmayı amaçlamaktadır.

 

İntihal Politikası ve Telif Hakkı

Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi dergisine gönderilecek yazıların intihal oranı %25’in üzerinde olmamalıdır. Dergi’ye gönderilen yazılardaki etik ihlallerden tamamen yazar sorumludur.

Yazar yayımlanmak üzere Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi dergisine yazısını gönderdiğinde aynı zamanda yazının telif hakkını geçici olarak Dergi’ye devretmiş olur.  Yazı Türk Dünyası ve Türkçe Öğretimi dergisinde yayımlandıktan sonra yazın telif hakları tamamen Dergi’ye aittir. Dergi’den izin alınmaksızın veya atıf yapılmaksızın herhangi bir kısmının veya tamamının kullanılması bilimsel etiğe aykırıdır.